Czystość klimatyzatora ( w skrócie)

Klimatyzator słabo chłodzi? A może wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach?

To tylko dwa spośród możliwych skutków zanieczyszczonej klimatyzacji.

Wszelkie zabrudzenia, jakie gromadzą się na lamelach (żebrach) parowników lub skraplaczy ograniczają wymianę powietrza między urządzeniem o otoczeniem. W przypadku parowników (jednostek wewnętrznych) będzie to wydmuch schłodzonego powietrza do pomieszczenia, a w przypadku skraplaczy (jednostek zewnętrznych) – oddanie ciepłego powietrza na zewnątrz.

Jeśli lamele są zabrudzone, ta wymiana ciepła staje się mniej efektywna – i wydajność chłodnicza urządzenia spada (czyli mówiąc wprost: słabo chłodzi).

Co więcej, sprężarka musi pracować wydajniej, aby uzyskać (lub: próbować uzyskać) pożądany poziom chłodzenia. To prowadzi do:

  • większego poboru energii (nawet o kilkadziesiąt procent)
  • głośniejszej pracy urządzenia
  • większej awaryjności
  • krótszej żywotności urządzenia

Powyższe dotyczy zarówno jednostek zewnętrznych jak i wewnętrznych. W przypadku tych drugich dochodzi jednak jeszcze jedno zagrożenie.

Dezynfekcja jednostek wewnętrznych

Parowniki (jednostki wewnętrzne) to idealne miejsce dla rozwoju drobnoustrojów – bakterii, grzybów i pleśni. To one są źródłem nieprzyjemnego zapachu, jaki potrafi wydobywać się z klimatyzacji. Co więcej, mogą stać się one przyczyną wielu różnych dolegliwości, alergii oraz chorób, ze słynną – i śmiertelnie niebezpieczną – „chorobą Legionistów” na czele.

Wszystkim tym negatywnym zjawiskom może zapobiec regularne czyszczenie urządzeń wraz z dezynfekcją jednostek wewnętrznych. Jest to sprawa niezwykle ważna i po prostu nie warto jej lekceważyć. Dla własnego zdrowia, komfortu i kieszeni.

Wybór skutecznego preparatu

Do czyszczenia i dezynfekcji zawsze warto używać sprawdzonych, skutecznych i bezpiecznych preparatów. Takich, jak – najdłużej obecne na polskim rynku – środki Rectorseal, od lat cieszące się uznaniem zarówno profesjonalistów, jak i samych użytkowników urządzeń. Większość środków Rectorseal posiada atesty PZH, a dezynfekujący Coil Disinfectant wymagane prawem pozwolenie Ministra Zdrowia – co gwarantuje, że ich użycie będzie zarówno bezpieczne jak i skuteczne.

Na naszej stronie możece Państwo wygodnie dobrać preparat odpowiedni dla danego urządzenia oraz dominującego rodzaju zanieczyszczeń.